تبلیغات
(کشــاورزی الیگـــودرز) ALIGOODARZ AGRICULTURE

(کشــاورزی الیگـــودرز) ALIGOODARZ AGRICULTURE
هوای شتر کوه و دشت طیان................مرا خوشتر آید ز مازندران
نظر سنجی
بازدیدکننده محترم،جزء کدام گزینه از موارد زیر هستید؟


لینک دوستان


قرارداد واگذاری امتیاز 2 رقم بذر هیبرید ذرت به بخش خصوصی امضاء شد

قرارداد تجاری سازی و واگذاری امتیاز تکثیر و فروش بذور هیبرید ذرت رقم دهفان کرج 400 و ذرت رقم فجر کرج 260 به شرکت کشاورزی برکت جوین امضاء شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر باقری قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در مراسم انعقاد قرارداد واگذاری، با قدردانی از زحمات ده ساله خانم مهندس دهقان محقق موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در تولید بذور ذرت دهقان و فجر یادآور شد: در دوره جدید دولت تدبیر و امید علاوه بر رویکرد توانمندسازی موسسات و مراکز تحقیقاتی، سازمان می‌کوشد با تقویت هرچه بیشتر بخش خصوصی، تعدادی از وظایف خود را به این بخش  واگذار کند.

وی بهره برداری از ظرفیت‌های بین‌المللی و دانشگاه‌ها و سایر مناطق تحقیقاتی را از دیگر اهداف سازمان برشمرد و افزود: در این دولت 35 مورد دستاورد به بخش خصوصی واگذار شده که مهمترین آن دانش فنی تولید بذر است. تولید بذر هیبرید به عنوان یکی از نهاده‌های مهم کشاورزی، نیاز به تکنولوژی بالا و دانش فنی بسیار پیشرفته و تخصصی دارد.

قائم مقام رئیس سازمان تات حفظ استاندارد‌های تولید را از وظایف سازمان تحقیقات کشاورزی برشمرد و ابراز امیدواری کرد با توجه به پتانسیل بالای بخش خصوصی و نظارت موسسات تحقیقاتی، بذور هیبرید مورد نیاز کشور بدون افت کیفیت از طریق بخش خصوصی تولید شود.

دکتر نجفیان رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر نیز در این مراسم، مشارکت سازمان‌های دولتی و خصوصی را از امور معمول در دنیا برشمرد و تقویت بخش خصوصی را در دستور کار دولت یازدهم دانست.

وی چابک‌سازی و برون‌سپاری وظائف ارگان‌های دولتی را از سیاست‌های مد نظر دولت و سازمان تحقیقات کشاورزی نام برد.

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر با اشاره به ارقامی که پیمان واگذاری آن انجام پذیرفت، به مشخصات دو رقم ذرت اشاره کرد و گفت: رقم هیبرید ذرت متوسط – زودرس دهقان یا ذرت دانه‌ای سینگل کراس کرج 400 از گروه رسیدگی 400 فائو با میانگین عملکرد دانه حدود 10 تن در هکتار در شرایط آزمایشات ایستگاهی اجرا شده با طول دوره رسیدگی فیزیولوژیکی حدود 115 تا 120 روز است. همچنین استان‌های مناسب کشت این هیبرید شامل مناطق بسیار سرد کشور در کشت اول و همچنین کشت دوم بعد از برداشت گندم و کلزا و کشت‌های تاخیری در مناطق معتدل و معتدل سرد کشور، مثل استان فارس (شیراز و مرودشت)، استان‌های اصفهان، خراسان، کرمانشاه  و مناطق مشابه می‌باشد.

به گفته وی، مهمترین ویژگی این هیبرید، زودرسی آن نسبت به ارقام هیبرید رایج در کشور، برداشت با رطوبت مناسب، جلوگیری از تاخیر در کشت های پائیزه، عملکرد مناسب و بویژه صرفه جویی در مصرف آب می‌باشد.

نجفیان ادامه داد: دومین رقم هیبرید ذرت زودرس فجر یا ذرت دانه ای سینگل کراس کرج 260، از گروه رسیدگی 200 فائو با میانگین عملکرد دانه حدود 10-8 تن در هکتار در شرایط آزمایشات ایستگاهی اجراء شده با طول دوره رسیدگی فیزیولوژیکی حدود 105 تا 110 روز می‌باشد.

به گفته وی، استان‌های مناسب کشت این هیبرید به عنوان کشت دوم بعد از برداشت گندم در مناطق معتدل و معتدل سرد کشور، مثل استان فارس (شیراز و مرودشت)، استان های اصفهان ، خراسان، کرمانشاه و ... و مناطق مشابه می باشد. مهمترین ویژگی این هیبرید، زودرس‌تر بودن آن نسبت به ارقام رایج در کشور، برداشت با رطوبت مناسب، جلوگیری از تاخیر در کشت‌های پائیزه، عملکرد مناسب، برداشت با رطوبت مناسب، و به ویژه صرفه جویی در مصرف آب است.

در این مراسم، مهندس مزروعی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی با ارج نهادن به فعالیت‌های سازمان تحقیقات کشاورزی اذعان داشت: بذور وارداتی مشخصا مطابقت زیادی با شرایط اقلیمی کشور ما ندارد و امروز شاهدیم که برای تامین بذور ذرت شرایط اقلیم منطقه در نظر گرفته شده و از آنجایی که ذرت در استان خراسان از سطح خوبی برخوردار است این کار شروع خوبی محسوب می‌شود.

طبقه بندی: معرفی ارقام جدید،
برچسب ها: تولید 2 رقم بذر هیبرید ذرت، ذرت جدید، عملکرد ذرت، بذر هیبرید ذرت،
[ یکشنبه 6 اردیبهشت 1394 ] [ 04:31 ب.ظ ] [ وحید روشن ضمیر ]
درباره وبلاگ

بازدید کننده گرامی و دوستان گرانقدر :

با سلام و عرض ادب و احترام،باستحضار می رساند این وبلاگ بمنظور شناسایی بهتر شهرستان الیگودرز و پتانسیل های کشاورزی موجود در آن و همچپنین اخبار روز کشاورزی ایران و جهان ایجاد گردیده است.هر چند ممکن است به لحاظ تعدد مطلب کاستیهایی دارا باشد اما در حد توان و وسع،مطالبی ارائه گردیده است، لذا چنانچه نظری خاص،پیشنهادی سازنده و انتقادی ارزشمند دارید از طریق ارسال نظر در بخش نظرات حتماً ما را یاری نمایید.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
دریافــــــــت کد