تبلیغات
(کشــاورزی الیگـــودرز) ALIGOODARZ AGRICULTURE

(کشــاورزی الیگـــودرز) ALIGOODARZ AGRICULTURE
هوای شتر کوه و دشت طیان................مرا خوشتر آید ز مازندران
نظر سنجی
بازدیدکننده محترم،جزء کدام گزینه از موارد زیر هستید؟


لینک دوستانپیش‌بینی برداشت 3.2 میلیون تن چغندر قند در كشور
 

محمدرضا درگاهی مدیر كل دفتر پنبه، دانه‌های روغنی و گیاهان صنعتی وزارت جهاد كشاورزی در گفت‌وگو با فارس، درباره وضعیت تولید چغندر قند و نیشكر و مسائل پیش رو اظهار داشت: در سال زراعی جدید، قیمت خرید تضمینی چغندر قند 210 تومان اعلام شده كه در مقایسه با هزینه‌ها و قیمت سایر محصولات رقیب پایین است و بیم آن می‌رود كه این مسئله سطح زیر كشت چغندر قند را كاهش دهد.

مدیر كل دفتر پنبه، دانه‌های روغنی و گیاهان صنعتی وزارت جهاد كشاورزی افزود: طی نامه‌ای به وزیر جهاد كشاورزی درخواست شد مبلغ 40 تومان به عنوان كمك هزینه حمل چغندر قند تصویب و اعلام شود.

وی ادامه داد: سال زراعی گذشته نیز چغندر قند كیلویی 135 تومان بود و به ازای حمل نیز كیلوگرمی 30 تومان پرداخت می‌شد، اما به دلیل نرخ پایین و نیز اعلام دیر هنگام تأثیری در افزایش سطح زیر كشت نداشت.

درگاهی در ادامه به اجرای طرح جامع چغندرقند و نیشكر تأكید كرد و گفت: این طرح كه در سال 81 به تصویب رسید، بر اساس آن قرار بود تا سال 91 كشور در زمینه تولید شكر خودكفا شود، اما این طرح هنوز اجرا نشده است.

وی ادامه داد: قیمت پایین چغندر قند و قیمت بالای علوفه طی سال‌های گذشته باعث شد كشاورز چغندر قند را به عنوان علوفه كیلویی 400 تومان به دامداران بفروشد.

مدیر كل دفتر پنبه، دانه‌های روغنی و گیاهان صنعتی وزارت جهاد كشاورزی گفت: برداشت چغندر قند از نیمه دوم شهریور ماه سال جاری آغاز شده و تاكنون حدود 2.8 میلیون تن برداشت و تحویل كارخانه‌های قند كشور شده است.وی ادامه داد: همچنین برداشت نیشكر از نیمه دوم مهر آغاز و تاكنون 1.4 میلیون تن نیشكر با عملكرد 74 تن در هكتار برداشت و تحویل كارخانه‌ها شده است.درگاهی پیش‌بینی كرد: در سال زراعی جاری 3.2 میلیون تن چغندر قند با عملكرد 40 تن در هكتار از 80 هزار هكتار سطح زیر كشت برداشت شود كه در مقایسه با سال قبل كه حدود 4.07 میلیون تن بود كاهش 21 درصدی خواهد داشت.

درگاهی همچنین گفت: در سال زراعی جاری 7 میلیون تن نیشكر با عملكرد 70 تن در هكتار از 88 هزار هكتار زمین كشاورزی برداشت و تحویل كارخانه‌ها شود كه در مقایسه با سال قبل كه حدود 5.05 میلیون تن بود 28.5 درصد افزایش خواهد داشت.

مدیر كل دفتر پنبه، دانه‌های روغنی و گیاهان صنعتی وزارت جهاد كشاورزی گفت: پیش‌بینی می‌شود میزان شكر استحصالی از چغندر قند حدود 440 هزار تن و میزان شكر نیشكر حدود 630 هزار تن و در مجموع یك میلیون و 70 هزار تن شكر سفید در داخل تولید شود كه در مقایسه با سال قبل كه یك میلیون و 124 هزار تن بود 5.2 درصد كاهش دارد.

به گفته درگاهی، در حال حاضر مصرف شكر كشور حدود 2.2 میلیون تن است و نیاز به واردات یك میلیون و 130 هزار تن است و ضریب خودكفایی در این محصول 50 درصد است.

مدیر كل دفتر پنبه، دانه‌های روغنی و گیاهان صنعتی وزارت جهاد كشاورزی با بیان اینكه محدودیت منابع آب، كاهش مصرف آب و چگونگی افزایش كارایی و راندمان آن مهمترین چالش توسعه كشاورزی در سال‌های اخیر است، گفت: كشت پاییزه چغندر قند به دلیل كاهش مصرف آب كمتر و تولید قند بیشتر به عنوان برنامه وزارت جهاد كشاورزی برای افزایش تولید شكر دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: چغندر قند بهاره در مناطقی كشت می‌شود كه از كمبود منابع آبی رنج برده و افزایش سطح زیر كشت و توسعه آن در اكثر مناطق مغایر با اصل حفظ‌ منابع آب و خاك كشور است.

درگاهی ادامه داد: برنامه توسعه كشت پاییزه امكانی فراهم می‌كند كه ضمن استفاده از بارندگی‌های پاییزه و دسترسی بهتر به آب‌های فصلی زمستانه با یك گیاه جدید با مزایای تناوبی بسیار خوب وارد سیستم تناوب زراعی پاییزه كشور شود.

درگاهی در خصوص مزایای كشت پاییزه چغندر قند گفت: پایین بودن هزینه تولید به لحاظ مصرف پایین آب و نهاده‌ها به ویژه سموم، بالا بودن و برابری میزان قند چغندر پاییزه به ازای هر مترمكعب آب مصرفی نسبت به كشت بهاره، كاهش جمعیت آفات، بیماری‌ها و اشتغال‌زایی بالا از مزایای كشت پاییزه چغندر قند است.

وی ادامه داد: میزان مصرف آب چغندر قند بهاره 12 تا 14 هزار مترمكعب اما پاییزه 7 تا 9 هزار مترمكعب است.

به گفته درگاهی در ایران استان‌های خوزستان، ایلام، فارس، كرمان، كرمانشاه، گلستان، اردبیل (مغان) از مناطق مستعد كشت پاییزه است.

درگاهی در پاسخ به اینكه چه اقداماتی برای توسعه كشت چغندر قند و افزایش عملكرد این محصول انجام شده است گفت: تمامی نهاده‌ها به ویژه بذر و كود تهیه و توزیع شده است، همچنین 50 درصد بهای بذر چغندر قند پاییزه به عنوان یارانه پرداخت می‌شود نیز برای كشت و برداشت مكانیزه كشاورزان حمایت می‌شوند.

وی همچنین اضافه كرد: با صندوق بیمه نیز برای بیمه محصولات چغندركاران هماهنگی شده است.درگاهی پراكنش كشت چغندر قند پاییزه را خوزستان 2100 هكتار، خراسان رضوی 10 هكتار، خراسان شمالی 30 هكتار  گلستان 800 هكتار عنوان كرد.

طبقه بندی: اخبار متفرقه،
برچسب ها: پیش‌بینی برداشت 3.2 میلیون تن چغندر قند در كشور،
[ چهارشنبه 13 آذر 1392 ] [ 05:26 ب.ظ ] [ وحید روشن ضمیر ]
درباره وبلاگ

بازدید کننده گرامی و دوستان گرانقدر :

با سلام و عرض ادب و احترام،باستحضار می رساند این وبلاگ بمنظور شناسایی بهتر شهرستان الیگودرز و پتانسیل های کشاورزی موجود در آن و همچپنین اخبار روز کشاورزی ایران و جهان ایجاد گردیده است.هر چند ممکن است به لحاظ تعدد مطلب کاستیهایی دارا باشد اما در حد توان و وسع،مطالبی ارائه گردیده است، لذا چنانچه نظری خاص،پیشنهادی سازنده و انتقادی ارزشمند دارید از طریق ارسال نظر در بخش نظرات حتماً ما را یاری نمایید.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
دریافــــــــت کد