تبلیغات
(کشــاورزی الیگـــودرز) ALIGOODARZ AGRICULTURE

(کشــاورزی الیگـــودرز) ALIGOODARZ AGRICULTURE
هوای شتر کوه و دشت طیان................مرا خوشتر آید ز مازندران
نظر سنجی
بازدیدکننده محترم،جزء کدام گزینه از موارد زیر هستید؟


لینک دوستان

         
 


تامین ماشین آلات كشاورزی كشور سالانه به 21 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد

 

رئیس مركز توسعه مكانیزاسیون كشاورزی ایران گفت: با گشایش خط اعتباری 7500 میلیارد ریالی زمینه ارائه تسهیلات مورد نیاز كشاورزان برای خرید ماشین آلات مدرن برای توسعه مكانیزاسیون در كشور فراهم شد.

به گزارش خبرنگار مهر، كامبیز عباسی در حاشیه چهارمین نمایشگاه بین المللی صنایع و ماشین آلات كشاورزی، نهاده ها، آبیاری، آبرسانی، كشاورزی ارگانیك و صنایع تبدیلی در قزوین با تشریح مهمترین اقدامات انجام شده در زمینه توسعه فعالیتهای مكانیزه در بخش كشاورزی اظهارداشت: با تاكید رییس جمهور در زمینه توسعه مكانیزاسیون در كشور یك كارگروه ویژه مكانیزاسیون كشاورزی به ریاست وزیر جهاد كشاورزی تشكیل شده كه خوشبختانه اقدامات خوبی در این زمینه در حال اجراست.

وی افزود: در این كارگروه تمامی نیازهای حوزه زراعت، دام و طیور، آبزیان، باغبانی را شناسایی می كنیم تا زمینه جذب سرمایه گذاری های مطلوب در این بخش بخوبی محقق شود.

گشایش خط اعتباری 7500 میلیارد ریالی

این مسئول بیان كرد: خط اعتباری جدیدی با میزان 7500 میلیارد ریال در حوزه مكانیزاسیون ایجاد شده كه از طریق بانك كشاورزی تسهیلات مورد نیاز كشاورزان برای خرید ادوات و تسهیلات مكانیزه در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

عباسی یادآورشد: این تسهیلات با سود 15 درصد برای خرید وسایل مكانیزه كشاورزی پرداخت می شود كه با آورده 20 درصدی كشاورزان بازپرداخت آن برای ماشین آلات كشاورزی و ماشینهای سبك پنج ساله و ماشین های سنگین هفت سال است.

این مسئول گفت: این خط اعتباری معادل تسهیلاتی است كه در پنج سال گذشته در این بخش پرداخت شده و با تفاهم نامه مشترك با بانك كشاورزی برای خرید تراكتور، كمباین و مدیریت مطلوب در كشاورزی پرداخت می شود كه در صورت مراجعه كشاورزان و سفارش محصول 70 درصد تسهیلات به حساب تولیدكنده و فروشنده ماشین آلات و ادوات مكانیزه واریز می شود و برخی ادوات و وسایل پس از پرداخت وجه و برخی نیز حداكثر بین دو تا چهار ماه به متقاضی تحویل داده می شود.

توسعه مكانیزه كشاورزی و مدیریت منابع آب و خاك

رئیس مركز توسعه مكانیزاسیون كشاورزی ایران تصریح كرد: كشور ایران از شرایط آب و هوایی و اقلیم خشك برخوردار است و با داشتن منابع آبی محدود نیازمند مدیریت منابع آب و خاك است لذا رویكرد مسئولان این مركز صیانت از این منابع ارزشمند و توسعه فنآوری های نوین در عرصه تولید محصولات كشاورزی است كه باید در مسیری حركت كنیم تا از روشهایی در تولید استفاده شود تا به سمت تامین نیازهای داخلی در وسایل و ادوات مدرن كشاورزی و صادرات آن به خارج باشیم.

اولویت ارزی ماشین آلات مكانیزه یك و دو شد

رئیس مركز توسعه مكانیزاسیون كشاورزی ایران اظهارداشت: برخی ماشین آلات كشاورزی كه در كشور تولید نمی شده اولویت ارزی یك و دو شده در حالی كه در سنوات گذشته در كنار كالاهای غیرضروری مانند مسواك و ریش تراش در اولویت هشت و 9 ارزی قرار داشت كه این نگاه اصلاح شده و به تولید ادوات مكانیزه توجه ویژه شده است.عباسی گفت: دیدگاه این است كه ابزار تولید باید فراتر از تولید قرارگیرد لذا با حمایت های اعتباری تلاش می شود تولیدات ادوات و ماشین آلات مكانیزه كشاورزی در كشور افزایش یابد.

تولید تمامی ادوات خاك ورزی در كشور

این مسئول در پاسخ به سوالی در خصوص میزان خودكفایی در تولید وسایل مكانیزه یادآورشد: در حوزه ادوات كشاورزی در وسایل خاك ورزی و سمپاشی، تراكتورهای متوسط، نیمه سبك، كمباین غلات حدود 95 درصد وسایل در داخل كشور تولید می شود اما در وسایل زراعت برنج، باغبانی، تراكتورهای سنگین و وسایل برداشت پنبه هنوز وابسته به خارج هستیم.

عباسی بیان كرد: در حوزه تولید وسایل خاك ورزی حفاظتی هیچ نیازی به خارج نداریم و همه این ادوات در داخل كشور تولید می شود و رویكرد ما در خاك ورزی و كاشت به واردات نهاده نیست زیرا با یك سوم و یك چهارم قیمت خارجی می توانیم این وسایل را در داخل كشور تولید كنیم و در حال حاضر هم 95 درصد ادوات كشاورزی در داخل تولید می شود.

رئیس مركز توسعه مكانیزاسیون كشاورزی ایران با اشاره به توانمندی های كشاورزی استان قزوین اظهارداشت: خوشبختانه قزوین از مناطق مستعد كشاورزی كشور محسوب می شود و با مدیریت خوبی كه در سالهای اخیر در این حوزه شده شاهد توسعه و رونق خوب كشاورزی مدرن در استان هستیم كه به منظور حمایت از فعالیتهای انجام شده و كمك به توسعه مكانیزاسیون در این بخش از محل خط اعتباری ایجاد شده 170 تا 200 میلیارد ریال تسهیلات به استان قزوین اختصاص خواهیم داد.

وی افزود: این اعتبارات در صورت توزیع مناسب و استقبال كشاورزان و عملكرد روسای جهاد كشاورزی می تواند جابجا شود لذا هر 15 روز یكبار روند جذب آن را رصد و كنترل می كنیم و اگر هر استانی در جذب آن خوب عمل كرد می توانیم با جابجایی اعتبار استانهای غیر فعال زمینه افزایش سهمیه اعتباری آنها را فراهم كنیم.

آزمون وسایل وارداتی مكانیزه

عباسی استانداردسازی وسایل مكانیزه را از دیگر برنامه های این مركز عنوان كرد و گفت: بعد از 25 سال كه ماشین های آبیاری آزمون نمی شد امروز با تفاهم نامه با دانشگاه صنعتی شریف به عنوان آزمایشگاه همكار زمینه تست این وسایل هم فراهم شده است.

وی اظهارداشت: در ماشین های كشاورزی كه وارد كشور می شود نیز باید استانداردهای لازم رعایت شود كه در این راستا تفاهم نامه ای با سازمان استاندارد منعقد شده تا آزمون ماشین های كشاورزی دارای گواهی عملكردی باشد و هر وسیله مكانیزه كه وارد كشور شد استاندارد باشد كه از شركتهای خصوصی و فنی مهندسی برای آزمون استفاده می كنیم.

سالانه 21 هزار میلیارد ریال نیاز ماشین آلات مكانیزه در كشور

عباسی نیاز كشور به وسایل مكانیزه را 21 هزار میلیارد ریال در سال دانست و اضافه كرد: برای تامین ماشین آلات كشاورزی در حوزه مكانیزاسیون سالانه به این میزان سرمایه گذاری نیازمندیم كه ایجاد خط اعتباری 7500 میلیارد ریالی به عنوان حركتی ارزشمند می تواند یك سوم این هزینه ها را تامین كند و توسعه كشاورزی در بخش مكانیزه را شتاب بخشد.

وی ضریب استاندارد مكانیزاسیون در كشور را در مقایسه با سایر كشورها بیان كرد و گفت: سیستم شاخص های مكانیزه با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی تفاوت دارد و كشوری مانند ژاپن كه تولید قطعات كوچك دارد با تولید محصولات انرژی بر 12 تا 14 اسب بخار بر هكتار، در اروپا كه محدودیت زمانی دارد و حجم ماشین آلات بالاست سه تا پنج اسب بخار ، در استرالیا دو تا سه اسب بخار بر هكتار و در ایران یك تا 1.1 اسب بخار بر هكتار است كه در برنامه پنج ساله پنجم قرار است این میزان به 1.5 اسب بخار بر هكتار افزایش یابد كه هنوز به آن جایگاه نرسیده ایم اما این خط اعتباری می تواند این روند را نیز تسریع كند.

طبقه بندی: مکانیزاسیون،
برچسب ها: تامین ماشین آلات كشاورزی كشور سالانه به 21 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد،
[ یکشنبه 12 آبان 1392 ] [ 04:55 ب.ظ ] [ وحید روشن ضمیر ]
درباره وبلاگ

بازدید کننده گرامی و دوستان گرانقدر :

با سلام و عرض ادب و احترام،باستحضار می رساند این وبلاگ بمنظور شناسایی بهتر شهرستان الیگودرز و پتانسیل های کشاورزی موجود در آن و همچپنین اخبار روز کشاورزی ایران و جهان ایجاد گردیده است.هر چند ممکن است به لحاظ تعدد مطلب کاستیهایی دارا باشد اما در حد توان و وسع،مطالبی ارائه گردیده است، لذا چنانچه نظری خاص،پیشنهادی سازنده و انتقادی ارزشمند دارید از طریق ارسال نظر در بخش نظرات حتماً ما را یاری نمایید.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
دریافــــــــت کد