تبلیغات
(کشــاورزی الیگـــودرز) ALIGOODARZ AGRICULTURE

(کشــاورزی الیگـــودرز) ALIGOODARZ AGRICULTURE
هوای شتر کوه و دشت طیان................مرا خوشتر آید ز مازندران
نظر سنجی
بازدیدکننده محترم،جزء کدام گزینه از موارد زیر هستید؟


لینک دوستانشور شدن آب و خاك تهدیدی برای امنیت غذایی كشور

 

دبیر كل خانه كشاورز با بیان این كه، تامین غذا در كشور با مشكل حادی روبرو نیست گفت: ضریب جینی فقر در جامعه افزایش یافته كه این امر امنیت غذایی كشور را با مخاطراتی روبرو می كند.

به گزارش ایرنا، ˈعیسی كلانتریˈ در چهارمین كنگره سراسری خانه كشاورز كه در ارودگاه شهید باهنر برگزار شد، افزود: یكی دیگر از موضوع های تهدید كننده امنیت غذایی، كاهش شدید تولید داخل كشور است، چرا كه همه می دانیم كشاورزان زحمت می كشند، اما بخش عمده ای از این زحمات به هدر می رود.

وی اظهار كرد: سال گذشته 55 درصد نیاز غذایی كشور در كالاهای اساسی از كشورهای خارجی وارد شده و این وابستگی نباید در كشوری مثل ایران و با توجه به 240 میلی لیتر بارندگی سالیانه رخ دهد.

دبیر كل خانه كشاورز با این ادعا كه 50 درصد ایرانی ها مثل آفریقایی ها سوء تغذیه دارند، نسبت به امنیت غذایی كشور هشدار داد و گفت: یكی از اصول حقوق شهروندی حمایت از مصرف كنندگان و تولید كنندگان و جلوگیری از اجحاف بخش های اقتصادی و اجتماعی كشور به كشاورزان است و در حال حاضر با توجه به گسترش روز افزون خانه های كشاورز و فعالیت های آن هیچ وقت از دولت ها چه در گذشته و چه در زمان حاضر نخواستیم كه كوچكترین ارتباط مالی با آنها داشته باشیم و به همین دلیل می خواهیم استقلال مالی خود را حفظ كنیم.

وی با بیان این كه، اگر رانت خوار دولت باشیم، استقلال نداریم، افزود: بر همین اساس از كشاورزان و شورای مركزی آنها درخواست می كنیم، وضعیت مالی حمایت های استانی خود را سر و سامان ببخشند، اما باز تاكید می كنم با توجه به همه مشكلات مالی كه داریم هیچ زمانی به سوی دولت دست دراز نخواهیم كرد.

دبیر كل خانه كشاورز در مورد پیش بینی وضعیت تولید غذا در جهان تصریح كرد: هنوز در دنیا مواد غذایی به اندازه كافی تولید می شود، اما این مواد غذایی به شرطی تولید می شود كه صرف تغذیه انسان ها شود.

وی گفت: در سال های اخیر به دلیل گران شدن سوخت های فسیلی، تبدیل غلات به الكل شدت پیدا كرده است، به نحوی كه در سال 2005 ، 41 میلیون تن غلات صرف تولید الكل شد و این رقم در سال 2012 به 127 میلیون تن افزایش یافت.

كلانتری افزود: این آمار نشان می دهد، هر 9 روز یكبار كارخانه تبدیل غلات به الكل احداث می شود و از هر 2.5 كیلو ذرت یك لیتر الكل برای سوخت اتومبیل تولید می شود.

وی با اشاره به این كه، روند امنیت غذایی در صورت تداوم این وضعیت به خطر خواهد افتاد، گفت: به علت افزایش قیمت مواد غذایی، ارگان های بین المللی كه كمك های غذایی به آوارگان می كند، اعلام كرده اند كه پس از هشت ماه بودجه آنها به پایان رسیده و دیگر منابعی برای تامین غذا ندارند و بر همین اساس ذخیره مواد غذایی در جهان به حداقل خود رسیده است، به نوعی كه بیش از 65 روز ذخیره جهانی در سیلوها وجود ندارد.

كلانتری با بیان این كه، عمده تولیدكنندگان غلات جهانی كشورهای چین، آمریكا و هند هستند ادامه داد: این كشورها نیز همانند ایران منابع سفره های زیرزمینی خود را تخریب كرده اند و چین و هند غذای 300 میلیون نفر از مردم خود را از آبهای آلوده تامین می كند، بنا بر این آنچه امنیت غذایی جهان را تهدید می كند فقر در كشورهای جهان سوم و در حال توسعه است.

وی با تاكید بر این كه، ایران یك كشور فقیر نیست و حدود 320 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی دارد، افزود: با توجه به 75 میلیون جمعیت كشور، نباید جزو كشورهایی باشیم كه امنیت غذایی ما به وضعیت تهدید كننده برسد.وی با بیان این كه، به دلیل عدم توزیع عادلانه ثروت و درآمدها، بیش از 75 درصد درآمد كشور در اختیار 25 درصد مردم است گفت: بر مبنای آمار بانك مركزی و مركز آمار ایران در دولت گذشته متاسفانه وضعیت تغذیه ما بهتر از كشورهای آفریقایی نبوده و 50 درصد یعنی پنج دهك جامعه دچار سوء تغذیه هستند.

دبیر كل خانه كشاورز با بیان این كه، چنین وابستگی ایران به واردات كالاهای اساسی یك فاجعه برای كشور محسوب می شود افزود: رئیس جمهوری فعلی پس از این كه، دولت را در دست گرفت از وزیر سابق جهاد كشاورزی وضعیت آمار بخش كشاورزی را درخواست كرد كه بر اساس آمارهای ارایه شده از سوی وی، ایران در حال حاضر باید در اكثر اقلام كالاهای كشاورزی صادر كننده باشد.

وی تاكید كرد: در حال حاضر نباید فریب اعداد و ارقام ساختگی را خورد، چرا كه كشور از لحاظ امنیت غذایی به شدت در معرض تهدید قرار دارد و دلیل آن نیز شور شدن آب و خاك كشور است.

كلانتری با بیان این كه، باید بدانیم تولید در كشور به چه قیمتی انجام می شود گفت: ادامه روند برداشت های بی رویه آب برای نسل های بعدی می تواند خطراتی داشته باشد، به طوری كه در 25 سال آینده هزاران نفر باید از گرسنگی و تشنگی بمیرند، بنابر این آینده نگری در این بخش یك اصل مهم است كه وظیفه ما است.

وی اضافه كرد: طی سالهای اخیر نسبت به خشك شدن دریاچه ارومیه هشدار داده بودیم، اما توجهی نشد و در حال حاضر این اتفاق برای دریاچه ارومیه و چند دریاچه دیگر رخ داده و اگر اقدامی صورت نگیرد، به معنی از بین رفتن تمدن ایرانی خواهد بود.

وی گفت: بیش از 90 درصد آب های شیرین كشور توسط كشاورزان مصرف می شود و ما كشاورزان امروز متهم به بزرگترین تخریب كننده آب شیرین كشور هستیم، بنابر این در این مسیر باید اصلاحات لازم را انجام دهیم و دولت نیز به عنوان پیشتاز در این زمینه باید سرمایه گذاری لازم را انجام دهد و امیدواریم تمدن ایرانی در زمان حیات ما ویران نشود.

طبقه بندی: اخبار متفرقه،
برچسب ها: شور شدن آب و خاك تهدیدی برای امنیت غذایی كشور،
[ چهارشنبه 8 آبان 1392 ] [ 05:52 ب.ظ ] [ وحید روشن ضمیر ]
درباره وبلاگ

بازدید کننده گرامی و دوستان گرانقدر :

با سلام و عرض ادب و احترام،باستحضار می رساند این وبلاگ بمنظور شناسایی بهتر شهرستان الیگودرز و پتانسیل های کشاورزی موجود در آن و همچپنین اخبار روز کشاورزی ایران و جهان ایجاد گردیده است.هر چند ممکن است به لحاظ تعدد مطلب کاستیهایی دارا باشد اما در حد توان و وسع،مطالبی ارائه گردیده است، لذا چنانچه نظری خاص،پیشنهادی سازنده و انتقادی ارزشمند دارید از طریق ارسال نظر در بخش نظرات حتماً ما را یاری نمایید.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
دریافــــــــت کد