تبلیغات
(کشــاورزی الیگـــودرز) ALIGOODARZ AGRICULTURE

(کشــاورزی الیگـــودرز) ALIGOODARZ AGRICULTURE
هوای شتر کوه و دشت طیان................مرا خوشتر آید ز مازندران
نظر سنجی
بازدیدکننده محترم،جزء کدام گزینه از موارد زیر هستید؟


لینک دوستان


هویج و کشت آن
هویج گیاهی است دو ساله از خانواده چتریان. یعنی در سال اول تولید ریشه ضخیم و قابل استفاده غذایی کرده و در سال دوم از وسط برگهای آن که به شکل روزت و از روی طوقه ریشه می‌رویند شاخه گل دهنده ظاهر می‌شود. این شاخه تا ارتفاع 60 تا 90 سانتیمتر رشد می‌کند و پس از تلقیح که بوسیله حشرات انجام می‌گیرد تولید بذر می‌کند. 


موطن اصلی هویج در اروپا و شمال آفریقا و آسیا می‌باشد و پاره‌ای از انواع آن در آمریکای شمالی و جنوبی یافت می‌شود. 


هویج به عنوان یك محصول سبزی و صیفی در شادابی ، نشاط و تامین برخی از ویتامینهای مورد نیاز جامعه نقش ارزنده ای دارد ومصرف آن به صورت تازه در انواع مختلف غذاها و استفاده در تهیه مربا ، آب هویج ، ترشیجات مختلف و در صنایع تبدیلی روبه افزایش می باشد.


هویج ، گیاهی است دوساله که ریشه آن عمودی بوده و قسمت وسط ریشه گوشتی وخشبی و به رنگ زرد میشود که هویج مصرفی را تشکیل میدهد. 
به هر میزان که این قسمت ظریف تر و ضخامت آن کمتر باشد ، هویج مرغوب تر خواهد بود . 


برگ های این گیاه دندانه دندانه و ساقه گل آن درسال دوم ظاهر میشود . 

برای مصرف ، محصول هویج ، در سال اول و یا فصل زراعتی اول برداشت می شود و به منظور بذرگیری درسال دوم مورد استفاده قرار میگیرد .


گل های این گیاه، سفید رنگ و ریز می باشند که در سال دوم به صورت چتری از داخل غلافی در راس ساقه گل خارج می گردند . 


هویج به صورت ، خام و پخته مصرف می شود . 

هویج به هوای خنك سازگاری بیشتری نشان می دهد و تولید و رشد بوته و غده در این شرایط به خوبی انجام می گیرد . در هوای نسبتا گرم نیز میتوان این محصول را تولید نمود ولی موجب كیفیت نامطلوب و تلخ شدن ریشه و همچنین خشبی شدن محصول خواهد گردید و این گیاه پس از استقرار براحتی می تواند تا 5 درجه زیر صفر را تحمل نماید.


انتخاب زمین

زراعت هویج احتیاج به زمینی كاملا آماده و نرم دارد . اگر چه در اغلب خاكها قابل تولید است اما بهتر است در خاكهای سلیتی یا لومی رسی با زهكش و حاصلخیزی مناسب كشت گردد. 


مناسبترین ph برای محصول هویج 8/6 – 6 میباشد . اراضی و خاكهای سنگین باعث دو شاخه شدن ریشه (غده) خواهد شد به همین سبب مصرف مقادیر قابل توجهی كودهای حیوانی در این زراعت توصیه می گردد. 


كاشت

این گیاه وسیله بذر تکثیر می شود . 

بذر هویج کوچک و به رنگ های خاکستری و سبز و معطر می باشد . 
شکل بذر هویج کمی محدّب و دارای خار است و اغلب این خارها موجب می شوند که چند بذر بع هم بچسبند . 


به همین علت بایستی در زمان کاشت ، بذرها را کمی به یکدیگر مالید تا ازهم جدا شوند . 


بذر انواع زودرس را می توان در اسفندماه کاشت . 

البته در محل های محصور و بطور کلی پس از گذشت سرمای زمستان و بعد از عید نوروز در فروردین ماه می توان هویج را کاشت . (لازم بذکر است کشت هویج در شهرستان الیگودرز بعنوان کشتی بهاره کار و معمولا در منطقه پاچه لک شرقی و در روستاهایی نظیر برناباد،سور و ملک آباد  از اواسط اردیبهشت ماه تا اوایل خرداد انجام می شود)


طرز کاشت هویج به صورت خطی و یا دستپاش می باشد . 


در هردو صورت بایستی پس از سبز شدن گیاه ، زمین را از علف های هرز وجین کرد و در صورت لزوم هویج ها را تُنُک کرد . 


در صورتی که بذر هویج و تربچه را به نسبت مساوی باهم مخلوط نموده بکارند ، همزمان با سبز شدن هویج ها تربچه ها قابل برداشت می شوند و چون تربچه را برداشت می کنند خود به خود فضای لازم برای رشد و نمو هویج باز می شود و از یک زمین در یک زمان دو استفاده شده است . 


در طریقه خطی ، فاصله بین خطوط ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر مناسب است و بایستی دقت شود که روی بذرها زیاد خاک داده نشود . 


از زمان کشت بذر ، تا برداشت محصول هویج نسبت به انواع زودرس و دیررس ۳ تا ۶ ماه به طول می انجامد 


روش کاشت:
كاشت هویج علی رغم ریزی بذر باید بصورت مستقیم در زمینی اصلی صورت گیرد و در صورت امكان بصورت ردیفی كشت گردد. كشت ردیفی با دستگاههای مخصوص اینكار ( بذور ریز ) صورت می گیرد و یا می بایست ردبفها را آماده كرد و با دست بذور را به آرامی روی ردیفها پخش نمود و سپس بذر ها را ز یر خاك كرد بطوری كه نیاز به تنك كمتر ( سبك ) داشته باشد.


اگر چه تنظیم كاشت این بذور با ماشینهای مخصوص نیز بسیار دشوار می باشد و علی رغم اینكه در مواردی صحبت از تهیه خزانه ونشا كاری هویج مطرح می گردد اما اینكار اصلا توصیه نمی گردد. با توجه به شرایط آب و هوایی استان این زراعت را می توان از اواسط اردیبهشت ماه تا اوایل خرداد كشت نمود. مقدار بذر مورد نیاز برای یك هكتار هویج 3 تا 4 كیلو گرم است . بطور متوسط فاصله ردیفها در این منطقه 40 تا 50 سانتی متر و فاصله بین بوته ها روی ردیف حدود 10 سانتی متر توصیه می گردد .

پس از كاشت در صورت عدم و جود رطوبت كافی می بایست زمین را آبیاری نمود . با تامین رطوبت مورد نیاز در مدت 6 تا 8 روز مزرعه سبزخواهد گردید و در زمان داشت برای تولیدرضایت بخش ، خاك باید مرطوب باشد ولی از ایجاد رطوبت زیاد (گل نمودن زمین ) پرهیز گردد.


كودهای شیمیایی

مقدار كودهای شیمیایی مورد نیاز بر اساس تجزیه خاك مشخص می گردد ولی در صورتیكه امكان تجزیه خاك و جود نداشته باشد برای منطقه 150 كیلو گرم كود اوره ، 100 كیلو گرم كود فسفات و 250 كیلو گرم كود پتاس توصیه می گردد. 


در زراعت هویج به پتاس بیشتری نیاز داریم اما از مصرف زیاد ازت باید خود داری كرد . مصرف زیاد ازت باعث رشد سریع غده می شود و در موارد بسیاری موجب ایجاد ترك از ابتدا تا انتهای ریشه می شود .لازم به توضیح است كه تنشهای رطوبتی یا آبیاری كه پس از یك دوره خشكی اتفاق بیافتد نیز سبب ترك یا دو شاخه شدن انتهای محصول خواهد شد.


بیماریها

در صورتیكه محصول پر ( انبوه ) باشد و یا تنك نگردیده باشد و همچنین در صورت مصرف بیش از حد كودهای شیمیایی ، رشد رویشی گیاه زیاد می شود . در صورت آبیاری بیش از حد ، بیماری سفیدك در این زراعت مشكل آفرین خواهد بود. 


برداشت محصول هویج 

تقریبا در تمام فصول سال هویج در بازار یافت می‌شود ولی هویجهایی که در اواخر بهار و اوایل تابستان به فروش می‌رسند محصول انواع زود رس هستند و هویجهایی که در پاییز و زمستان به بازار عرضه می‌شوند از انواع هویج دیر رس به عمل آمده‌اند. هویج پاییزه یا آخر فصل را بوسیله گاو آهن از زمین می‌کنند. 


انبار کردن هویج 

انبار کردن هویج کاملا شبیه نگاهداری چغندر در فصل زمستان می‌باشد باید دارای حرارت و رطوبت باشد. میزان رطوبت نسبی انبار بین 93 و 98 درصد باشد. ماندن هویج برای مدت طولانی در انبار باعث کم شدن مقدار قند آن می‌شود و از حیث مرغوبی لطمه می‌بیند.طبقه بندی: کاشت،داشت و برداشت برخی محصولات کشاورزی،
[ چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393 ] [ 05:14 ب.ظ ] [ وحید روشن ضمیر ]
درباره وبلاگ

بازدید کننده گرامی و دوستان گرانقدر :

با سلام و عرض ادب و احترام،باستحضار می رساند این وبلاگ بمنظور شناسایی بهتر شهرستان الیگودرز و پتانسیل های کشاورزی موجود در آن و همچپنین اخبار روز کشاورزی ایران و جهان ایجاد گردیده است.هر چند ممکن است به لحاظ تعدد مطلب کاستیهایی دارا باشد اما در حد توان و وسع،مطالبی ارائه گردیده است، لذا چنانچه نظری خاص،پیشنهادی سازنده و انتقادی ارزشمند دارید از طریق ارسال نظر در بخش نظرات حتماً ما را یاری نمایید.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
دریافــــــــت کد